Ile kalorii ma herbata - herbata ile kalorii

Ile kalorii ma herbata - herbata ile kalorii
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska23.12.2023 | 7 min.

Ile kalorii ma herbata to częste pytanie wśród osób dbających o dietę i kaloryczność posiłków. Wbrew pozorom, herbata może dostarczać sporo kalorii, szczególnie gdy dodajemy do niej mleko, cukier lub syrop. Dlatego warto sprawdzić ile dokładnie kalorii ma zwykła herbata, a ile herbata mleczna czy owocowa.

Kluczowe wnioski:
  • Zwykła herbata czarna bez dodatków ma minimalną ilość kalorii.
  • Duże znaczenie ma to co i w jakiej ilości dodajemy do herbaty.
  • Najmniej kalorii mają herbaty ziołowe i owocowe.
  • Sporo kalorii dostarczają gotowe napoje typu bubble tea czy matcha latte.
  • Warto sprawdzać informacje o kaloryczności na opakowaniach herbat.

Ile kalorii w 100ml herbaty

Zwykła herbata czarna bez dodatków w przeliczeniu na 100 ml zawiera zaledwie ok. 1-4 kcal. Dokładna wartość kaloryczna zależy od rodzaju i marki herbaty, jednak różnice nie są duże. Przykładowo 100 ml herbaty Lipton Yellow Label to ok. 1 kcal, a herbaty Dilmah Ceylon Tea ok. 4 kcal. To naprawdę niewiele i można śmiało powiedzieć, że sama herbata bez dodatków ma minimalną kaloryczność.

Inaczej jest w przypadku niektórych herbat smakowych, owocowych czy ziołowych. Ze względu na dodatek suszonych owoców, ziół lub naturalnych aromatów, kaloryczność 100 ml takiej herbaty może wzrosnąć nawet do 20-40 kcal. Dotyczy to na przykład popularnych herbat typu Yogi Tea, Tea Pi czy Lipton Yellow Label Fruit Infusions.

Ile kalorii w herbacie mrożonej i rozpuszczalnej

Warto dodać, że herbata mrożona (np. Ice Tea) czy herbata rozpuszczalna bez cukru również zawiera niewiele kalorii. W tych przypadkach to zazwyczaj ok. 5-15 kcal w 100 ml napoju. Różnice w stosunku do zwykłej herbaty wynikają z procesu produkcji i dodatku niewielkich ilości cukru.

Podsumowując, sama herbata dostarcza naprawdę niewielką ilość kalorii. Dużo większe znaczenie ma to, co do niej dodajemy.

Ile kalorii dostarcza filiżanka herbaty

Standardowa filiżanka herbaty o pojemności ok. 250 ml również nie jest wysokokalorycznym napojem. Herbata ile kalorii w takiej porcji? Zwykła herbata czarna to zaledwie 2-10 kcal. Herbata ziołowa lub owocowa dostarczy więcej, bo ok. 50-100 kcal. To wciąż stosunkowo mało i z powodzeniem można ją pić na diecie.

Problem pojawia się, gdy do naszej filiżanki herbaty dodajemy cukier, miód lub mleko. Wtedy jej wartość odżywcza i kaloryczność rosną lawinowo. Dla przykładu łyżeczka cukru to ok. 20 kcal, łyżeczka miodu aż 60 kcal, a szklanka mleka 2% tłuszczu to ponad 120 kcal! Dlatego tak ważne jest kontrolowanie dodatków do herbaty.

Ile kalorii ma herbata mrożona i bubble tea

Coraz popularniejsze stają się również mrożone herbaty typu ice tea oraz herbata bubble. Jak wypadają pod względem kaloryczności? Zazwyczaj 250 ml napoju ice tea dostarcza 50-150 kcal, a tyle samo bubble tea nawet 250-350 kcal! Różnice wynikają z dodatku słodkich syropów, kulek tapioki i mleka.

Najważniejsze jest kontrolowanie ilości i rodzaju dodatków do herbaty. Tylko wtedy herbata pozostanie napojem niskokalorycznym i zdrowym.

Wpływ dodatków na kaloryczność herbaty

Jak widać, kluczowe znaczenie dla kaloryczności herbaty mają wszelkiego rodzaju dodatki. Im ich więcej, tym herbata staje się bardziej kaloryczna. Dlatego przy diecie warto ograniczać ilość dodawanego cukru, miodu czy mleka.

Dodatki wpływają także na indeks i ładunek glikemiczny herbaty, czyli to jak szybko podnosi ona poziom cukru we krwi. Na przykład herbata z mlekiem ma wyższy IG i ładunek GL niż herbata czarna. Podobnie herbata z cukrem, miodem czy syropem.

Jakie dodatki do herbaty wybrać na diecie

Aby ograniczyć kaloryczność, na diecie najlepiej pić herbatę czarną, ziołową lub owocową bez dodatków. Alternatywnie można dodać plasterki cytryny, kostkę lub plasterki imbiru albo odrobinę soku z limonki czy pomarańczy. Są one niskokaloryczne lub wręcz bezkaloryczne, a dodatkowo wzbogacają smak i aromat herbaty.

Dodatek do herbaty Wartość odżywcza w 100 g
Cukier 400 kcal
Miód 300 kcal
Mleko 2% tł. 60 kcal
Plasterki cytryny 30 kcal
Syrop owocowy 220-340 kcal

Herbata ile kalorii w zależności od rodzaju w zależności od rodzaju

Ile kalorii ma herbata - herbata ile kalorii

Różne rodzaje herbat różnią się między sobą kalorycznością i składem. Jak prezentują się pod tym względem popularne odmiany?

Ile kalorii w herbacie zielonej i czarnej

Zarówno herbata zielona, jak i herbata czarna zawierają minimalne ilości kalorii. Różnice są znikome - 100 ml herbaty czarnej to 1-4 kcal, a herbaty zielonej 2-3 kcal. Obie można z powodzeniem pić na diecie, pod warunkiem braku kalorycznych dodatków.

Kalorie w herbacie białej, czerwonej i matchy

Nieco więcej kalorii zawierają herbaty biała, czerwona oraz matcha - ok. 20 kcal w 100 ml. Wynika to z innej obróbki liści herbaty i wyższej zawartości kofeiny. Mimo to wciąż są to wartości niskie, a same herbaty można śmiało pić nawet codziennie.

Ile kalorii w herbacie owocowej i ziołowej

Najwięcej kalorii wśród herbat zawierają te owocowe i ziołowe, ze względu na dodatek suszonych składników. Przykładowo popularna herbata malinowa to ok. 30 kcal w 100 ml, wiśniowa 40 kcal, a imbirowa ziołowa nawet 55 kcal! Mimo tego, herbata owocowa i ziołowa wciąż może być dobrym wyborem na dietę.

Różnice kaloryczne herbat w zależności od marki

Czy marka herbaty ma znaczenie dla jej wartości odżywczej? Okazuje się, że niekoniecznie. Różnice w kaloryczności i składzie między markami są niewielkie.

Na przykład, herbata Dilmah Ceylon Tea ma 4 kcal w 100 ml, a Lipton Yellow Label tylko 1 kcal. Podobnie herbata Yogi Tea i Tea Pi różnią się zawartością kalorii o kilkanaście kcal w zależności od odmiany. Tak niewielkie wartości nie mają praktycznie znaczenia.

Dlatego przy wyborze herbaty na dietę ważniejsze jest, aby była to herbata czarna, zielona lub owocowa bez dodatków. Konkretna marka nie ma tu kluczowego znaczenia dla kaloryczności.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, herbata sama w sobie jest napojem niskokalorycznym. Herbata ile kalorii zawiera? Zwykła herbata czarna to zaledwie 1-4 kcal w 100 ml, a herbata owocowa czy ziołowa ok. 20-40 kcal. Dopiero dodatek cukru, mleka, miodu czy syropu windowej znacząco kaloryczność i wartość odżywczą herbaty.

Dlatego osobom dbającym o linię i kaloryczność diety polecamy pić herbatę czarną lub ziołową bez żadnych dodatków. Można dodać co najwyżej plasterki cytryny, imbiru lub soku z owoców cytrusowych. Wówczas filiżanka ulubionego napoju będzie zawierać zaledwie kilka kalorii i nie zaburzy przebiegu diety.

Pamiętajmy, że to właśnie dodatki takie jak cukier, miód czy mleko powodują, że herbata staje się bombą kaloryczną. Dlatego warto z nich rezygnować lub przynajmniej ograniczać ich ilość. Tylko wtedy ile herbata ma kalorii nie będzie miało praktycznie żadnego znaczenia w kontekście diety.

Podsumowując, herbata to zdrowy i niskokaloryczny napój, który można pić nawet codziennie podczas odchudzania. Musimy jednak pamiętać o ograniczeniu kalorycznych dodatków, aby nie zniweczyć efektów swojej diety.

5 Podobnych Artykułów

  1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
  2. Kawa irlandzka - przepis, historia, najlepsze Irish coffee
  3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
  4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
  5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły