Ile kofeiny zawiera zielona herbata - ilość kofeiny w herbacie

Ile kofeiny zawiera zielona herbata - ilość kofeiny w herbacie
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska24.12.2023 | 6 min.

Ile kofeiny w zielonej herbacie - to pytanie zadaje sobie wielu miłośników tego napoju. Zielona herbata zawiera kofeinę, jednak jej stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku czarnej herbaty. Ilość kofeiny w zielonej herbacie zależy od wielu czynników, takich jak odmiana herbaty, metoda parzenia czy czas zaparzania.

Kluczowe wnioski:
 • Zielona herbata zawiera średnio 9-50 mg kofeiny na 100 ml naparu, znacznie mniej niż kawa czy czarna herbata.
 • Najwięcej kofeiny mają herbaty parzone w wysokich temperaturach, krócej i z większą ilością liści.
 • Objawy przedawkowania kofeiny po zielonej herbacie zdarzają się bardzo rzadko i zwykle dotyczą wrażliwych osób.
 • Działanie pobudzające zielonej herbaty jest znacznie łagodniejsze od kawy czy energetyków.
 • Warto pić zieloną herbatę ze względu na liczne korzyści dla zdrowia przy stosunkowo niewielkiej zawartości kofeiny.

Ile kofeiny w zielonej herbacie

Zielona herbata zawiera kofeinę, jednak jej stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku czarnej herbaty. Dokładna ilość kofeiny w zielonej herbacie zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim na zawartość kofeiny w herbacie wpływa odmiana herbaty. Niektóre odmiany liści herbacznika chińskiego z natury zawierają więcej tej substancji.

Drugim kluczowym czynnikiem jest metoda parzenia. Im wyższa temperatura i krótszy czas parzenia, tym więcej kofeiny przechodzi do naparu. Podobnie im więcej liści herbacianych użyjemy do zaparzenia, tym napar będzie mocniejszy.

Ilość kofeiny w 100 ml naparu

Zielona herbata parzona tradycyjnie zawiera średnio około 9-50 mg kofeiny na 100 ml naparu. Dla porównania, filiżanka kawy może zawierać 80-200 mg tej substancji.

Oznacza to, że działanie pobudzające zielonej herbaty jest znacznie łagodniejsze i trwa krócej niż w przypadku kawy. Objawy zbyt dużego spożycia kofeiny, takie jak kołatanie serca czy drżenie rąk, po zielonej herbacie zdarzają się bardzo rzadko.

W porównaniu do kawy - niewielka

Mimo że zielona herbata zawiera kofeinę, jej stężenie jest kilkukrotnie niższe niż w przypadku kawy. Średnio w 100 ml espresso znajdziemy około 40-80 mg kofeiny, podczas gdy herbata zielona tylko 9-50 mg.

Nawet mocno zaparzona zielona herbata dostarcza znacznie mniej kofeiny niż pojedyncza filiżanka kawy.

Co więcej, obecne w herbacie związki polifenolowe i aminokwasy powodują, że kofeina uwalniana jest stopniowo. Daje to efekt delikatnego i równomiernego pobudzenia bez gwałtownych skoków poziomu energii.

Objawy przedawkowania rzadkie

Przyjmowanie nadmiernej ilości kofeiny może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak kołatanie i przyspieszone bicie serca (tachykardia), nadciśnienie, niepokój czy bezsenność.

Jednak, aby odczuć tego typu dolegliwości po zielonej herbacie, trzeba by wypić naprawdę duże jej ilości, rzędu 10-20 filiżanek dziennie. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko i dotyczy osób szczególnie wrażliwych na kofeinę.

 • Zielona herbata ma stosunkowo niską zawartość kofeiny w porównaniu do innych napojów.
 • Nawet duże ilości rzadko powodują nieprzyjemne objawy ze strony układu krążenia czy nerwowego.

Dlatego dla większości osób picie umiarkowanych ilości zielonej herbaty jest całkowicie bezpieczne i nie niesie ryzyka przedawkowania kofeiny.

Zależnie od typu i metody parzenia

Ile kofeiny zawiera zielona herbata - ilość kofeiny w herbacie
Rodzaj herbaty Zawartość kofeiny
Zielona 9-50 mg / 100 ml
Czarna 14-70 mg / 100 ml
Biała 6-45 mg / 100 ml

Jak widać w tabeli, zielona herbata należy do gatunków o niższej zawartości kofeiny w herbacie. Czarne odmiany są zazwyczaj bogatsze w kofeinę, podczas gdy herbata biała uplasowała się gdzieś pomiędzy.

Oczywiście są to wartości uśrednione, gdyż ostateczna zawartość kofeiny w herbacie zależy także od takich czynników jak:

 • temperatura i czas parzenia,
 • przygotowanie liści (drobność rozdrobnienia),
 • użyta ilość surowca do zaparzenia.

Im więcej liści zmielimy na drobny proszek i zalejemy wrzątkiem, tym uzyskany napar będzie silniejszy i bogatszy w kofeinę. Dlatego warto eksperymentować z ilością dodawanej herbaty i czasem parzenia, aby uzyskać pożądany efekt pobudzenia i smaku.

W 100 ml naparu średnio 9-50 mg

Przeciętna zawartość kofeiny w 100 ml zielonej herbaty wynosi około 9-50 mg. Jest to stosunkowo niewielka ilość, zważywszy na inne popularne napoje.

Dla przykładu, podobna objętość kawy espresso może zawierać nawet 77 mg kofeiny. Oznacza to, że już jedna filiżanka kawy dostarcza organizmowi więcej tego stymulanta niż herbata zielona.

Co więcej, poza samą zawartością kofeiny, istotny jest także sposób jej uwalniania z naparu do krwiobiegu. W przypadku kawy następuje to bardzo gwałtownie, podczas gdy herbata uwalnia kofeinę stopniowo, łagodząc jej działanie.

Dlatego mimo niższego stężenia, picie zielonej herbaty może zapewnić wysoki poziom energii i koncentracji przez dłuższy czas, bez gwałtownych wzlotów i upadków nastroju.

Podsumowanie

Zielona herbata zawiera kofeinę, jednak jej stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku czarnej. Dokładna ilość kofeiny w herbacie zależy od wielu czynników, między innymi od odmiany, metody parzenia czy użytej ilości liści. Średnio w 100 ml zielonej herbaty znajduje się 9-50 mg tego stymulanta. Dla porównania, filiżanka kawy może zawierać nawet 80 mg kofeiny w herbacie. Oznacza to łagodniejsze, stopniowe działanie pobudzające bez ryzyka przedawkowania. Choć zielona herbata zawiera kofeinę, jej wpływ na organizm jest znacznie mniejszy niż w przypadku kawy.

Mimo niższej zawartości, picie zielonej herbaty może zapewnić stały dopływ energii i koncentracji na dłuższy czas. Obecne w niej polifenole i aminokwasy sprawiają, że kofeina uwalniana jest powoli do krwiobiegu bez gwałtownych skoków nastroju. Dlatego dla większości osób umiarkowane picie tego napoju jest całkowicie bezpieczne i nie niesie ryzyka przedawkowania.

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na ostateczną ilość kofeiny w herbacie są temperatura i czas parzenia, stopień rozdrobnienia liści oraz użyta do zaparzenia ich ilość. Im mocniej zalejemy wrzątkiem drobno zmielone liście, tym uzyskany napar będzie silniejszy i z większą zawartością kofeiny.

Podsumowując, zielona herbata to lekko pobudzający napój o stosunkowo niewielkiej ilości kofeiny. Jej picie rzadko prowadzi do nieprzyjemnych objawów i jest bezpieczne dla zdrowia. Warto więc często sięgać po ten aromatyczny napar, aby cieszyć się jego licznymi benefitami.

Najczęściej zadawane pytania

Zielona herbata zawiera średnio ok. 9-50 mg kofeiny w 100 ml naparu. Dokładna ilość zależy jednak od wielu czynników, m.in. odmiany herbaty, metody parzenia czy użytej ilości liści.

Przedawkowanie kofeiny po zielonej herbacie zdarza się niezwykle rzadko. Musiałoby się wypić bardzo duże jej ilości, rzędu 10-20 filiżanek dziennie. Dotyczy to głównie osób wrażliwych na kofeinę.

Nie, zielona herbata znacznie łagodniej pobudza organizm niż kawa. Zawiera bowiem 2-3 razy mniej kofeiny. Poza tym kofeina z herbaty uwalniana jest powoli, bez gwałtownych skoków energii.

Aby zwiększyć ilość kofeiny w herbacie, należy stosować wyższą temperaturę i krótszy czas parzenia, użyć więcej drobno zmielonych liści lub zaparzać je po kilka razy.

Spośród popularnych odmian, najbogatsza w kofeinę jest zazwyczaj herbata czarna. Zielona ma jej 2-3 razy mniej, a biała uplasowała się gdzieś pomiędzy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Kawa irlandzka - przepis, historia, najlepsze Irish coffee
 3. Kawiarnia Żoliborz - idealne miejsce na kawę i pyszne desery
 4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
 5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły