Ile zielonej herbaty można pić dziennie?

Ile zielonej herbaty można pić dziennie?
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska23.12.2023 | 5 min.

Ile można pić zielonej herbaty dziennie, to pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników tego napoju. Zielona herbata ma wiele zalet dla zdrowia - zawiera antyoksydanty, poprawia metabolizm, wspomaga odchudzanie. Jednak przyjmowana w zbyt dużych ilościach może powodować niepożądane efekty. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jaką dzienna dawkę zielonej herbaty można bezpiecznie pić, by czerpać same korzyści.

Kluczowe wnioski:
 • Najlepiej pić 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie, idealnie rano i w południe
 • Zieloną herbatę warto pić bez cukru, aby ograniczyć kalorie
 • Picie 4-5 filiżanek dziennie jest bezpieczne, ale mogą pojawić się efekty uboczne
 • Dzienna dawka kofeiny z herbaty nie powinna przekraczać 300 mg
 • Kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość zielonej herbaty do 1-2 filiżanek dziennie

Ile zielonej herbaty pić, by czerpać korzyści

Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawiera liczne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się komórek i chronią przed chorobami. Picie zielonej herbaty może także pomóc w odchudzaniu i obniżeniu poziomu złego cholesterolu.

Aby czerpać korzyści dla zdrowia z picia zielonej herbaty, zalecana dzienna dawka to 2-3 filiżanki. Przyjmując ją regularnie w takich ilościach, możemy liczyć na działanie profilaktyczne wspomagające funkcjonowanie całego organizmu.

Najlepszy czas na picie zielonej herbaty

Najkorzystniej jest pić zieloną herbatę rano i w południe. Dostarczana wówczas kofeina pobudza do działania i poprawia koncentrację przez kilka godzin po wypiciu. Wieczorem warto natomiast unikać zielonej herbaty ze względu na jej pobudzające działanie.

Dobrym zwyczajem jest rozpoczęcie dnia od filiżanki zielonej herbaty bez cukru – dostarcza energii potrzebnej po przebudzeniu i zachęca organizm do spalania tłuszczu.

Jak często pić zieloną herbatę, by schudnąć

Zielona herbata może być pomocna w odchudzaniu ze względu na zawartość kofeiny i katechin – związków roślinnych o właściwościach przyspieszających metabolizm tłuszczów. Wpływają one na zwiększenie wydatkowania energii przez organizm i stopniowe pozbywanie się zbędnych kilogramów.

Aby schudnąć, trzeba dostarczać organizmowi składników z zielonej herbaty w sposób regularny. Najlepiej pić ją 2-3 razy dziennie – idealnie po śniadaniu, w południe i po południu. Stałe i częste spożywanie naparu pozwoli stopniowo przyspieszać metabolizm i redukować tkankę tłuszczową.

Bez cukru dla lepszego efektu

Aby zielona herbata działała efektywniej na odchudzanie, należy pić ją bez dodatku cukru. Słodzik stanowi zbędne, puste kalorie, które nie tylko dodają niepotrzebnej energii, ale i zaburzają regulation poziomu glukozy we krwi. Z czasem można przyzwyczaić swój gust do picia czystej, gorzkiej zielonej herbaty.

Zalecana dzienna dawka zielonej herbaty

Umiar w piciu zielonej herbaty jest istotny, by czerpać z niego same korzyści dla zdrowia. Jakie ilości są rekomendowane i bezpieczne?

Dzienna dawka zielonej herbaty powinna wynosić od 2 do maksymalnie 5 filiżanek. Przy 2-3 filiżankach dziennego spożycia ryzyko działań niepożądanych jest najmniejsze, a organizm najlepiej wykorzystuje dobroczynne dla zdrowia związki.

Według ekspertów, najlepiej ograniczyć dzienne spożycie kofeiny z herbaty do 300 mg, co odpowiada mniej więcej 4-5 filiżankom zielonej herbaty dziennie.

Objawy przekroczenia zalecanej dawki

Przy zbyt częstym piciu zielonej herbaty możemy odczuć przykre objawy spowodowane nadmierną ilością kofeiny. Mogą wystąpić rozdrażnienie, bezsenność, bóle i zawroty głowy, kołatania serca, nudności.

Zielona herbata z cukrem czy bez - co zdrowsze

Ile zielonej herbaty można pić dziennie?
 • Bez cukru – nie dostarcza pustych kalorii, które mogą przeszkadzać w odchudzaniu
 • Bez cukru – nie zaburza regulacji poziomu glukozy we krwi
 • Z cukrem – łatwiej ją pić dla osób nieprzyzwyczajonych do gorzkiego smaku
 • Z cukrem – poprawia humor dzięki zawartości węglowodanów

Najzdrowszym wyborem jest picie zielonej herbaty bez dodatku cukru. Z czasem, pijąc ją codziennie bez słodzenia, można przyzwyczaić swój gust do mniej słodkiego, za to korzystniejszego dla sylwetki smaku.

Ile razy dziennie warto pić zieloną herbatę

Aby zielona herbata mogła korzystnie działać na zdrowie i sylwetkę przez cały dzień, należy pić ją regularnie kilka razy dziennie. Najlepiej następująco:

1 filiżanka rano, na czczo
1 filiżanka w południe, z lekkim posiłkiem
1 filiżanka po południu, między posiłkami

Pijąc zieloną herbatę kilka razy dziennie zapewniamy stałe dostarczanie organizmowi potrzebnych mikroelementów i przyspieszamy metabolizm, co przekłada się na lepsze efekty odchudzania i wzmocnienie zdrowia.

Podsumowanie

Zielona herbata może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, jeśli pić ją z umiarem. Najlepiej wypijać 2-3 filiżanki dziennie, najkorzystniej rano i w południe. Taka zielona herbata ile pić dawka dostarczy organizmowi potrzebnych mikroelementów i przyspieszy metabolizm bez ryzyka działań niepożądanych.

Picie zielonej herbaty pomaga nie tylko wzmocnić odporność i spowalniać procesy starzenia. Może być także pomocne przy odchudzaniu, jeśli pić ją regularnie 2-3 razy dziennie. Najlepiej bez cukru, aby nie dostarczać zbędnych kalorii. Warto stopniowo przyzwyczajać swój gust do picia gorzkiej herbaty dla lepszych efektów.

Choć zielona herbata ma liczne zalety, przesadne ilości mogą szkodzić. Picie 4-5 filiżanek dziennie jest bezpieczne dla większości osób, jednak niektórzy wrażliwsi mogą odczuwać już przy 3 filiżankach skutki nadmiernej stymulacji kofeiną. Dlatego rozsądnie jest stopniowo zwiększać dawki i obserwować reakcję organizmu.

Podsumowując, aby bezpiecznie cieszyć się zdrowotnymi benefitami picia zielonej herbaty, najlepiej umiarkowanie pić 2-3 filiżanki dziennie i obserwować, jak organizm na nią reaguje. Warto także stopniowo odstawiać cukier, aby w pełni wykorzystać jej prozdrowotny i odchudzający potencjał.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej pić zieloną herbatę 2-3 razy dziennie, np. rano, w południe i po południu. Taka regularność zapewni stałe dostarczanie organizmowi potrzebnych składników mineralnych i witamin z herbaty.

Bezpieczna dzienna dawka zielonej herbaty to 2-3 filiżanki. Można zwiększyć do 4-5 filiżanek dziennie, jednak u części osób mogą pojawić się wtedy objawy przedawkowania kofeiny z herbaty.

Regularne picie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie może wspomóc odchudzanie, dzięki zawartości kofeiny i katechin, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najlepiej pić ją bez cukru.

Najkorzystniej wypijać zieloną herbatę rano i w południe, nie wieczorem - ze względu na zawartość kofeiny może ona utrudniać zasypianie. Rano herbata dobrze pobudza i dostarcza energii.

Objawami przedawkowania zielonej herbaty mogą być rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca, bóle głowy. Dlatego warto kontrolować spożycie i nie przekraczać zaleceń.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
 3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
 4. Ekspres ciśnieniowy włoski - najlepsze modele dostępne online
 5. Ile kalorii ma latte - Kawa latte kcal, wartość kaloryczna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły