Jak odpowietrzyć ekspres do kawy De'Longhi - poradnik

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy De'Longhi - poradnik
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska23.12.2023 | 6 min.

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy De'Longhi to pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników popularnych włoskich ekspresów. W niniejszym poradniku wyjaśnimy, kiedy i jak poprawnie przeprowadzić proces odpowietrzania urządzenia, aby przywrócić prawidłowe parametry parzenia kawy i herbaty oraz wydłużyć żywotność ekspresu.

Kluczowe wnioski:
 • Odpowietrzanie ekspresu warto wykonać, gdy strumień napoju jest nieregularny lub słaby.
 • Proces odpowietrzania należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta.
 • Do odpowietrzania potrzebne będą: kubek, śrubokręt, czysta woda.
 • Regularne odpowietrzanie wydłuża żywotność ekspresu i poprawia smak kawy.
 • W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu De'Longhi.

Jak prawidłowo odpowietrzyć ekspres do kawy De'Longhi

Odpowietrzanie ekspresu do kawy De'Longhi jest bardzo ważnym zabiegiem, który pozwala zachować optymalne parametry urządzenia. Regularne usuwanie powietrza z systemu zapobiega nieprawidłowemu działaniu, a także wydłuża żywotność ekspresu.

Proces ten powinno wykonywać się ściśle według instrukcji producenta. Należy przestrzegać kolejności czynności oraz uważać, aby nie dopuścić do poparzenia w trakcie wypływu gorącej wody lub pary.

Kiedy odpowietrzać ekspres De'Longhi

Z reguły zaleca się, aby odpowietrzać ekspres co około 200 filiżanek zaparzonej kawy. Jednak zdarza się, że objawy wskazujące na potrzebę wykonania tego zabiegu pojawiają się wcześniej.

Należy zwrócić uwagę, czy strumień kawy lub pary nie stał się nieregularny, przerywany lub wyraźnie słabszy. Może się również zdarzyć, że ekspres zacznie wydawać głośniejsze odgłosy podczas pracy - to także sygnał, iż należy go odpowietrzyć.

Jak rozpoznać że ekspres De'Longhi wymaga odpowietrzenia

Aby rozpoznać, że popularny ekspres marki De'Longhi wymaga odpowietrzenia, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 • Nieregularny, przerywany strumień kawy lub pary
 • Wyraźnie osłabiony strumień napoju
 • Głośna praca / dodatkowe odgłosy podczas przygotowywania kawy lub pary
 • Dłuższy czas zaparzania kawy
 • Obniżona temperatura parzonej kawy

Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów oznacza, że w systemie ekspresu nagromadziło się zbyt dużo powietrza, które należy teraz usunąć.

Instrukcja krok po kroku jak odpowietrzyć ekspres De'Longhi

Oto szczegółowa instrukcja, jak poprawnie przeprowadzić proces odpowietrzania popularnego ekspresu do kawy firmy De'Longhi:

 1. Ustaw czysty pojemnik (np. kubek) pod dozownikiem pary i gorącej wody.
 2. Włącz ekspres i odczekaj aż się nagrzeje.
 3. Przekręć pokrętło w pozycję „Para” i poczekaj aż wypłynie nieco wody.
 4. Gdy zacznie wypływać tylko para, przekręć pokrętło z powrotem w pozycję „Zero”.
 5. Poczekaj ok. 10-20 sekund.
 6. Ponownie przekręć pokrętło w pozycję „Para” na około 5 sekund, a następnie wyłącz parę.
 7. Powtarzaj punkty 5-6 aż do momentu równomiernego wypływu pary.

Po wykonaniu tych kroków system powinien zostać skutecznie odpowietrzony, a ekspres będzie znowu pracował bez zarzutu. Jeśli mimo wszystko nadal występują opisane wyżej objawy, proces można powtórzyć 2-3 razy.

Zapowietrzony ekspres do kawy, jak odpowietrzyć ekspres do kawy

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy De'Longhi - poradnik

Zapowietrzony ekspres do kawy to bardzo częsty problem, który na szczęście można stosunkowo łatwo rozwiązać. Wystarczy bowiem przeprowadzić procedurę odpowietrzania zgodnie z instrukcją producenta lub poradnikiem takim jak ten.

Najpierw należy rozpoznać objawy świadczące o nadmiernym nagromadzeniu powietrza w systemie - nieregularny strumień, spadek mocy, dodatkowe odgłosy pracy. Gdy się je zauważy, od razu trzeba zaplanować odpowietrzenie ekspresu.

Jakie narzędzia potrzebne do odpowietrzania ekspresu De'Longhi

Aby poprawnie przeprowadzić proces odpowietrzania ekspresu do kawy De'Longhi, potrzebne będą jedynie trzy rzeczy:

- kubek lub inny pojemnik na wodę / parę
- śrubokręt (w niektórych modelach)
- czysta woda do napełnienia zbiornika

Reszta wyposażenia, czyli sam ekspres oraz elementy systemu spieniającego i zaparzającego, jest już zainstalowana fabrycznie. Bardzo ważne jest natomiast, aby używać niegazowanej wody do napełniania zbiornika.

Jakich błędów uniknąć przy odpowietrzaniu ekspresu De'Longhi

Chociaż procedura odpowietrzania nie należy do skomplikowanych, warto unikać kilku podstawowych błędów, które mogą ją utrudnić lub nawet zepsuć efekt całego zabiegu:

Najważniejsze jest ścisłe trzymanie się instrukcji producenta krok po kroku. Samowolne modyfikacje mogą spowodować cofnięcie się wody z powrotem do systemu.

Oprócz tego należy pamiętać o kilku zasadach:

 • Nie należy wyłączać ekspresu w trakcie procesu odpowietrzania.
 • Trzeba uważać na gorącą wodę i parę wypływającą z ekspresu.
 • Nie wolno stosować nadmiernej siły przy obsłudze pokręteł i dźwigni.

Kiedy warto wezwać serwis do odpowietrzenia ekspresu De'Longhi

Samodzielne odpowietrzanie ekspresu jest możliwe i nie nastręcza większych trudności, o ile postępuje się dokładnie według instrukcji obsługi.

Warto jednak rozważyć wezwanie autoryzowanego serwisu De'Longhi, gdy:

 • nie jesteśmy w stanie sami wykonać tej procedury
 • pomimo kilkukrotnych prób odpowietrzenia problemy nie ustępują
 • pojawią się błędy, migające kontrolki lub komunikaty serwisowe na wyświetlaczu

Serwisant posiada specjalistyczne narzędzia i wiedzę, by rozwiązać każdą usterkę ekspresu. Odpowietrzenie wykonane przez profesjonalistę przywróci w pełni sprawność urządzenia.

Podsumowanie

Zapowietrzony ekspres do kawy to dość powszechny problem wśród użytkowników. Na szczęście istnieje skuteczna metoda pozwalająca poradzić sobie z uciążliwym nadmiarem powietrza w systemie urządzenia. Wystarczy po prostu odpowietrzyć ekspres postępując ściśle według instrukcji producenta.

W artykule przedstawiono jak rozpoznać objawy wskazujące, że konieczne jest odpowietrzenie. Wyjaśniono krok po kroku jak poprawnie przeprowadzić tę procedurę w przypadku popularnych ekspresów marki De'Longhi. Podano przydatne wskazówki, o czym warto pamiętać, aby uniknąć błędów podczas odpowietrzania.

Dowiedzieć się można również, jakie są podstawowe narzędzia niezbędne do tego procesu w domowym zaciszu. Na koniec wskazano, kiedy lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu urządzeń De'Longhi zamiast samodzielnie wykonywać odpowietrzenie.

Mamy nadzieję, że publikacja okaże się pomocna dla wszystkich użytkowników tych popularnych ekspresów do kawy. Z pewnością pomoże utrzymać sprzęt w pełnej sprawności przez długi czas poprzez regularne odpowietrzanie.

Najczęstsze pytania

Zgodnie z zaleceniami producentów, odpowietrzanie ekspresu warto robić średnio po zaparzeniu około 200 filiżanek kawy. W praktyce jednak częstotliwość zależy od intensywności użytkowania urządzenia.

Nie jest to zalecane. Instrukcja podaje sprawdzony i bezpieczny sposób odpowietrzania konkretnego modelu. Stosowanie innych metod może doprowadzić do uszkodzenia ekspresu lub nie całkowitego odpowietrzenia.

W większości przypadków cały proces zajmuje od 5 do 15 minut. Jeśli pierwsza próba nie przynosi efektu, można powtórzyć go jeszcze dwa, trzy razy do skutku.

Niekoniecznie. Jeśli mimo kilkukrotnego, poprawnego odpowietrzenia objawy nieprawidłowej pracy nie ustępują, przyczyną może być inna, poważniejsza usterka. Wymagana będzie naprawa przez serwis.

Brak odpowietrzania prowadzi do uszkodzenia pompy, zaworów, a w konsekwencji poważniejszych awarii. Pojawiają się dodatkowe koszty związane z naprawą lub wymianą podzespołów. Maleje również jakość parzonej kawy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
 3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
 4. Ekspres ciśnieniowy włoski - najlepsze modele dostępne online
 5. Ile kalorii ma latte - Kawa latte kcal, wartość kaloryczna
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły