Jak parzyć białą herbatę - metoda parzenia herbaty

Jak parzyć białą herbatę - metoda parzenia herbaty
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska22.12.2023 | 6 min.

Jak parzyć białą herbatę to pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników tego aromatycznego napoju. Choć wydaje się prosta, metoda parzenia ma kluczowe znaczenie dla uzyskania smacznego i zdrowego naparu. W tym artykule dowiesz się m.in. jak dobrać odpowiednią temperaturę i czas parzenia, aby wydobyć delikatny smak i aromat białej herbaty.

Kluczowe wnioski:
 • Należy używać wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza.
 • Zaleca się parzenie przez 3-5 minut w zależności od preferencji.
 • Dobrze jest używać szklanych lub ceramicznych dzbanków.
 • Stosunek ok. 1 łyżeczki liści na 150 ml wody jest odpowiedni.
 • Podawać bezpośrednio po zaparzeniu lub schłodzić w lodówce.

Jak wybrać dobrą białą herbatę

Wybierając białą herbatę, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim powinna być suszona naturalnie, bez stosowania dodatkowej obróbki termicznej. Wpływa to pozytywnie na zachowanie cennych związków i właściwości zdrowotnych. Najlepsze gatunki białej herbaty to te z pierwszego zbioru w sezonie. Charakteryzują się delikatnymi, jasnymi pąkami o srebrzystym odcieniu.

Wybierz herbatę pochodzącą z Chin, konkretnie z prowincji Fujian. To tam uprawia się najszlachetniejsze odmiany. Również warto zwrócić uwagę na Ceylon, skąd także pochodzą wysokiej jakości liście. Unikaj natomiast tańszych gatunków z Indii, Bangladeszu czy Afryki.

Najsmaczniejsze są białe herbaty w formie luźnych liści, nie sprasowanych. Łatwiej kontrolować wtedy ilość zużytych składników. Ponadto, wolne pąki lepiej uwalniają cenne olejki eteryczne i ekstrakty podczas parzenia.

Gdzie kupić dobrą białą herbatę?

Specjalistyczne sklepy z herbatą oferują zwykle najlepszą selekcję białych herbat. Warto poszukać małych, kameralnych miejsc, a nie dużych sieciówek. Tam nierzadko pracują pasjonaci, którzy doradzą odpowiedni wybór.

Równie atrakcyjną opcją są sklepy internetowe. Mają przeważnie bogatszą ofertę i często atrakcyjniejsze ceny. Jednak brakuje bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą.

Ile liści białej herbaty zalać wrzątkiem

Określenie odpowiedniej ilości suszonych liści białej herbaty na filiżankę naparu nie jest proste. Zależy od wielu czynników, m.in. gatunku, stopnia rozdrobnienia, osobistych preferencji. Dobrym punktem wyjścia jest jednak stosunek ok. 1 łyżeczki luźnych liści (około 2-3 gram) na 150 ml wody.

Nie przesadzaj z ilością liści na porcję herbaty, by uniknąć zbyt gorzkiego smaku.

Jeśli mamy do czynienia z liśćmi sprasowanymi, warto zwiększyć porcję nawet dwukrotnie, by uzyskać pożądany efekt. Wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań - niektórzy wolą mocniejszy, intensywniejszy smak. Dlatego eksperymentuj i dochodź do ulubionej kombinacji samodzielnie!

Jak długo parzyć białą herbatę

Czas parzenia białej herbaty jest kluczowy, by otrzymać aromatyczny i smaczny napar. Najważniejsze jednak, by nie przedłużać tego procesu.

Biała herbata bardzo szybko oddaje swój smak, więc Jak przyrządzić białą herbatę wystarczy zaparzać przez około 3-5 minut. Dobrze jest kontrolować ten proces i probować naparu od czasu do czasu. Gdy tylko osiągnie pożądaną moc i smak, należy przerwać parzenie.

Dłuższe parzenie sprawi, że wydobędzie się z liści zbyt dużo gorzkich tanin, co pogorszy walory smakowe. Biała herbata ma być delikatna i łagodna.

Gatunek herbaty Zalecany czas parzenia
Biała herbata 3-5 minut
Czarna herbata 2-3 minuty
Zielona herbata 2-3 minuty

Na czym parzyć białą herbatę

Jak parzyć białą herbatę - metoda parzenia herbaty

Do parzenia białej herbaty zdecydowanie nadają się najlepiej szklane lub ceramiczne dzbanki. Minimalizują oddawanie metali do naparu, dzięki czemu zachowany zostaje jego czysty, świeży smak. Poza tym takie dzbanki świetnie prezentują się na stole!

Bardzo dobrze sprawdzają się również filiżanki i czarki wykonane z borosilikatowego szkła lub porcelany. Jeśli chodzi o metalowe sitka, to te ze stali szlachetnej są całkiem bezpieczne.

Natomiast z ostrożnością podchodź do parzenia białej herbaty w plastikowych pojemnikach. Mogą uwalniać szkodliwe związki i pogarszać smak oraz aromat.

Jakie akcesoria pomocne przy parzeniu?

Przy parzeniu przyda się oczywiście odpowiednie sitko lub filtr do herbaty. Pozwoli to z łatwością usunąć luźne liście z filiżanki, bez mącenia naparu. Równie przydatna będzie łyżeczka do precyzyjnego odmierzania porcji suszonych liści.

Jaka temperatura wody do białej herbaty

Kluczowy jest dobór odpowiedniej temperatury wody, którą zalewamy liście białej herbaty. Metoda parzenia herbaty zakłada stosowanie wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Taka woda pozwoli stopniowo i delikatnie ekstrahować cenne olejki z pąków, bez uszkadzania ich struktury.

Zbyt wysoka temperatura, sięgająca wrzenia, spowoduje gwałtowne uwolnienie nadmiaru gorzkich tanin. Z kolei zbyt niska temperatura wody nie pozwoli wydobyć pełni smaku i aromatu suszonych liści.

 • Nie zalewaj białej herbaty wrzątkiem!
 • Optymalna temperatura to 70-80 stopni Celsjusza

Aby uzyskać wodę o pożądanej temperaturze, najłatwiej zagotować w czajniku i odczekać około 5-10 minut. Wtedy osiągnie ona idealny zakres bez użycia termometru.

Jak podawać napar z białej herbaty

Napar z białej herbaty najlepiej smakuje bezpośrednio po zaparzeniu. Wtedy wszystkie aromaty są świeże i nienaruszone. Można także ostudzić go wcześniej w lodówce i podawać schłodzony. Jest to świetna alternatywa na gorące letnie dni.

Nie poleca się natomiast zaparzania większej ilości białej herbaty na zapas. Napar szybko traci aromat i nie smakuje już tak dobrze po kilkudziesięciu minutach. Dlatego parz świeżo przed samą konsumpcją.

Jeśli chodzi o dodatki, to cytryna doskonale komponuje się z białą herbatą. Można także dodać plasterki innych owoców, np. pomarańczy, grejpfruta lub mango. Świetnym urozmaiceniem będzie także miód lub syrop z agawy.

Podsumowanie

Przyrządzenie smacznej białej herbaty nie musi być skomplikowane, jeśli znamy kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim warto dobrać wysokiej jakości liście, najlepiej w formie nieprasowanej. Następnie trzeba prawidłowo dobrać ilość surowca oraz temperaturę wody. Kolejny kluczowy parametr to odpowiedni czas parzenia - nie za krótki, ale też nie zbyt długi.

Jak przyrządzić białą herbatę tak, aby była aromatyczna i zdrowa? Przestrzeganie kilku prostych wskazówek pozwoli osiągnąć ten cel. A więc szklane naczynia, woda o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza parująca liście przez 3-5 minut. Do tego świeże, wysokiej klasy składniki. Wówczas metoda parzenia herbaty zakończy się sukcesem.

Czasem niewielkie detale i drobne korekty techniki parzenia potrafią całkowicie odmienić efekt końcowy. Dlatego warto eksperymentować i dochodzić do perfekcji krok po kroku. Z czasem przyrządzanie idealnej białej herbaty stanie się szybką, przyjemną i satysfakcjonującą rutyną poranka lub popołudnia.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości i pozwolił w pełni zgłębić zagadnienie parzenia białej herbaty. To naprawdę proste, jeśli tylko wiadomo o co chodzi. Życzymy miłych chwil spędzonych z ulubionym kubkiem parującego aromatu!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Kawa irlandzka - przepis, historia, najlepsze Irish coffee
 3. Kawiarnia Żoliborz - idealne miejsce na kawę i pyszne desery
 4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
 5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły