Kaloryczność kawy: ile kalorii ma kawa?

Kaloryczność kawy: ile kalorii ma kawa?
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska23.12.2023 | 5 min.

Kaloryczność kawy jest tematem, który interesuje wielu miłośników tego napoju. Wbrew pozorom kawa wcale nie jest bardzo kaloryczna, jednak jej dodatki potrafią znacząco zwiększyć zawartość kalorii. Dlatego warto wiedzieć, ile dokładnie kalorii ma kawa, aby móc świadomie kontrolować ich ilość.

Kluczowe wnioski:
 • Czarna kawa bez cukru ma zaledwie kilka kalorii w filiżance.
 • Mleko, śmietanka oraz syropy smakowe znacząco zwiększają kaloryczność.
 • Kawa z cukrem lub słodzikami ma podobną kaloryczność co kawa czarna.
 • Najmniej kalorii dostarcza kawa parzona bez dodatków.
 • Warto zwracać uwagę na skład i kaloryczność kaw smakowych.

Kaloryczność kawy jest niska

Kawa jest napojem, który kojarzy się raczej ze smaczną przyjemnością niż z kalorycznością. I słusznie! Bo czarna kawa parzona bez dodatków dostarcza naprawdę niewiele kalorii.

Filiżanka kawy espresso zawiera zaledwie około 5-15 kcal. Podobnie mało kalorii (5-20 kcal) ma kawa parzona metodą pour over czy z french pressa. Oczywiście mówimy tu o kawie bez cukru i mleka.

Tak więc sama kawa jest napojem niskokalorycznym. Jednak to, co do niej dodajemy, potrafi znacząco zwiększyć liczbę kalorii. Dlatego jeśli chcemy kontrolować kaloryczność, trzeba uważać na dodatki.

Ile kalorii ma kawa z mlekiem lub śmietanką?

Mleko i śmietanka to bardzo kaloryczne produkty. W zależności od zawartości tłuszczu, 100 ml mleka może mieć od 42 do nawet 130 kcal!

Dodało się czasami niewielką ilość mleka lub śmietanki do kawy, a liczba kalorii wzrasta wielokrotnie. Dlatego kawa z mlekiem zawsze będzie znacznie bardziej kaloryczna od kawy czarnej.

Dodatki kaloryczne do kawy

Oprócz mleka i śmietanki, do kawy lubi się dodawać wiele innych składników. Niestety, z reguły podnoszą one kaloryczność napoju.

Bardzo popularne są syropy smakowe, a wśród nich na czele stoi syrop waniliowy i karmelowy. Zwykły łyżeczka syropu (10 ml) to około 50 kalorii! Dlatego kawa z syropem smakowym może mieć nawet 150-200 kcal w filiżance.

Kawa z syropami i bitą śmietaną potrafi mieć ponad 300 kalorii w jednej filiżance! To niemal tyle, co cheeseburger z frytkami w popularnych sieciówkach.

Również czekolada, bite śmietany, kremy do kawy czy posypki (waniliowe, czekoladowe, cynamonowe) to wysokokaloryczne dodatki, które sprawiają, że w kawie pojawia się spora dawka kalorii.

Dodatek do kawy Kaloryczność
Łyżeczka syropu smakowego 50 kcal
30 ml śmietanki 30% 90 kcal
30 ml mleka 2% 16 kcal

Kawa bez cukru najmniej kaloryczna

Cukier dodany do kawy również podnosi jej wartość kaloryczną. Jedna kostka cukru (5 g) dostarcza około 20 kcal. Jeśli lubimy słodką kawę, szybko kalorie się sumują.

Dlatego osoby dbające o linię lub kaloryczność diety powinny pić kawę bez cukru. Wówczas napój zachowuje swoje naturalnie niskie właściwości odżywcze i nie dociera do niego zbędna dawka węglowodanów.

 • Kawa bez cukru - 5-15 kcal w filiżance
 • Kawa z 1 kostką cukru - 25-35 kcal w filiżance

Warto też zwrócić uwagę, że słodzenie kawy słodzikami (aspartam, sukraloza, stewia) nie wpływa na zawartość kalorii. Słodziki nie mają wartości kalorycznej. Zatem kawa ze słodzikiem będzie tak samo niskokaloryczna, jak kawa naturalna bez dodatku cukru.

Kawa z syropem smakowym bogata w kalorie

Kaloryczność kawy: ile kalorii ma kawa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, syropy smakowe to jedne z najbardziej kalorycznych dodatków do kawy. Ich popularność rośnie w zawrotnym tempie i coraz chętniej wybieramy kawy z pumpsonem.

Niestety, ta przyjemność ma swoją cenę w postaci wysokiej kaloryczności. "Ile kalorii kawa" z syropem zależy od jego ilości i rodzaju, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 150-250 kcal za standardową filiżankę.

Dlatego sięgając po kawowe specjały w kawiarniach, trzeba mieć świadomość ich sporej wartości kalorycznej. Miłośnicy kaw powinni raczej stawiać na kawy czarne lub z niewielką ilością mleka.

Podsumowanie

Kawa to napój, który cenią sobie miłośnicy smacznych przyjemności. Niestety często zastanawiają się oni "ile kalorii kawa" z ich ulubionymi dodatkami. Jak się okazuje, sama kawa dostarcza niewielką liczbę kalorii. Dopiero mleko, śmietanki, syropy i inne dodatki powodują, że kaloryczność zaczyna rosnąć.

Filiżanka kawy espresso ma około 5-15 kcal. Podobnie mało kaloryczna jest kawa parzona innymi metodami, jeśli nie dodaje się do niej cukru czy mleka. Te składniki szybko windowają kaloryczność nawet do 200-300 kcal za filiżankę!

Osoby dbające o kaloryczność diety lub kontrolę wagi powinny zwrócić uwagę, ile kalorii mają ich ulubione kawy. Sięgając po kawę z mlekiem, bitą śmietaną i syropami, można łatwo przekroczyć dzienne zapotrzebowanie.

Najlepszą opcją dla utrzymania niskiej kaloryczności jest picie kawy czarnej lub ewentualnie z odrobiną mleka. Wówczas kawa pozostanie smacznym, a jednocześnie niskokalorycznym napojem, który nie zaburzy diety.

5 Podobnych Artykułów

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
 3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
 4. Ekspres ciśnieniowy włoski - najlepsze modele dostępne online
 5. Ile kalorii ma latte - Kawa latte kcal, wartość kaloryczna
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły