Kawa brazylijska - aromatyczna i wyjątkowa

Kawa brazylijska - aromatyczna i wyjątkowa
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska24.12.2023 | 6 min.

Kawa brazylijska to wyjątkowa odmiana kawy ceniona za intensywny aromat i wyraźny smak. Pochodzi z Brazylii, gdzie uprawiana jest od XVIII wieku głównie na terenie stanów Săo Paulo, Parana i Minas Gerais. Charakteryzuje się chrupiącą strukturą i orzechowymi nutami, a także niską kwasowością.

Kluczowe wnioski:
 • Kawa brazylijska wyróżnia się wyjątkowym aromatem i smakiem.
 • Uprawiana jest w Brazylii od XVIII wieku, głównie w kilku południowych stanach.
 • Ma chrupiącą strukturę i słodkie, orzechowe nuty smakowe.
 • Charakteryzuje się niską kwasowością i łagodnym smakiem.
 • Jest ceniona przez koneserów jako wyjątkowa odmiana kawy.

Kawa brazylijska - pochodzenie i historia

Kawa brazylijska, zwana też po prostu kawą brazylijską, wywodzi się z lasów Brazylii, gdzie rośnie od stuleci. Jej historia sięga jednak dopiero XVIII wieku, kiedy to portugalscy osadnicy sprowadzili do Brazylii sadzonki kawowca i zaczęli uprawiać tę roślinę na szeroką skalę.

Najlepsze warunki do uprawy kawy znaleźli w południowo-wschodnich regionach kraju, gdzie panuje odpowiedni klimat - ciepło i duża wilgotność. Dlatego najsłynniejsze brazylijskie regiony uprawy kawy to stany Săo Paulo, Parana i Minas Gerais.

Przez blisko 200 lat Brazylia była największym na świecie producentem i eksporterem kawy z Brazylii. Jej udział w światowym rynku sięgał nawet 70% na przełomie XIX i XX wieku! Dopiero w ostatnich dekadach Brazylia została wyprzedzona pod tym względem przez Wietnam i Kolumbię.

Najsłynniejsze regiony uprawy

Mimo to, kawa brazylijska wciąż cieszy się znakomitą renomą na całym świecie i uważana jest przez wielu za jedną z najlepszych odmian. Jest bardzo aromatyczna, ma wyrazisty smak i chrupiącą strukturę.

Najsłynniejsze regiony uprawy brazylijskiej kawy to wspomniane już wcześniej: Săo Paulo, Parana i Minas Gerais. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami gleby i mikroklimatem, dzięki czemu kawy stamtąd różnią się smakiem.

Kawa brazylijska - odmiany i ich aromat

Kawa brazylijska występuje w kilku odmianach, z których najpopularniejsze to:

 • Mundo Novo - łagodna, owocowa, o aromacie czekoladowym,
 • Yellow Bourbon - kwaskowa, owocowa, o aromacie cytrusowym,

Te dwie odmiany stanowią razem ok. 80% brazylijskiej produkcji kawy. Oprócz nich uprawia się jeszcze kilka innych gatunków, jak np. Acaiá, Catuaí czy Icatu.

Niezależnie od odmiany, brazylijska kawa z Brazylii charakteryzuje się zawsze wyjątkowo intensywnym aromatem. Wynika to z doskonałych warunków klimatycznych panujących w brazylijskich regionach uprawy.

Czytaj więcej: Jak zrobić espresso bez ekspresu - wskazówki i porady

Kawa brazylijska - właściwości i skład

Skąd jednak bierze się wyjątkowy aromat i smak brazylijskiej kawy? Jakie dokładnie posiada właściwości?

Przede wszystkim zawiera stosunkowo mało kofeiny - zwykle poniżej 1% suchej masy. Dla porównania, w przeciętnej kawie jest jej ok. 1,5%. Ma także niewielką kwasowość i niemal zerową goryczkę.

Brazylijska kawa wyróżnia się również chrupiącą, szklistą strukturą i pięknym, głębokim brązem. W smaku można w niej wyczuć orzechowe i czekoladowe nuty.

Skład chemiczny

Jeśli chodzi o skład chemiczny, to najważniejsze związki decydujące o smaku i zapachu to:

 • kwasy chlorogenowe,
 • cukry proste,
 • aminokwasy,
 • związki lotne.

To właśnie one nadają brazylijskiej kawie jej wyjątkowe, pożądane cechy sensoryczne - aromat, słodki posmak itd. Dlatego kawa z Brazylii uchodzi za jedną z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych kaw na świecie.

Jak przygotowywać kawę brazylijską

Kawa brazylijska - aromatyczna i wyjątkowa

Aby w pełni cieszyć się aromatem i smakiem kawy brazylijskiej, trzeba odpowiednio ją zaparzyć. Najlepsze efekty dają następujące metody:

Metoda parzenia Zalecenia
ekspres ciśnieniowy mała ilość, grubo mielona
french press sporo kawy, drobne mielenie
zaparzanie w dzbanku dużo kawy, mielona do średnie

Kawę z Brazylii zwykle się mocno nie pali i nie dodaje się do niej dodatków smakowych. Wystarczą odrobina cukru lub mleko, by podkreślić jej naturalne walory.

Najważniejsza jest jednak świeżość i jakość samej kawy. Im lepszej jakości kawa brazylijska, tym efekt końcowy będzie lepszy.

Kawa brazylijska - dlaczego jest wyjątkowa

Podsumowując, warto raz jeszcze wymienić cechy, które sprawiają, że brazylijska kawa jest tak wyjątkowa i ceniona na całym świecie:

 • wyrazisty, intensywny aromat,
 • mała zawartość kofeiny,
 • niska kwasowość i brak goryczy,
 • chrupiąca struktura i piękny kolor,
 • słodkie, orzechowe nuty w smaku.

Dlatego kawa z Brazylii uważana jest przez koneserów za prawdziwy rarytas i jedną z najsmaczniejszych odmian kaw na świecie.

Gdzie kupić najlepszą kawę brazylijską

Brazylijska kawa z Brazylii dostępna jest w większości sklepów ze zdrową żywnością i kawą. Można ją kupić w formie ziaren lub zmielonej. Najlepsze efekty smakowe uzyskuje się poprzez samodzielne, domowe mielenie.

Jeśli jednak zależy Ci na najlepszej jakości i gwarancji świeżości, polecamy zamawianie kawy brazylijskiej bezpośrednio z plantacji lub od niezależnych palarni i prażyłni specjalizujących się w południowoamerykańskich kawach.

Podsumowanie

Kawa brazylijska, czyli kawa z Brazylii, to prawdziwy rarytas wśród miłośników tego napoju. Jej historia sięga XVIII wieku, kiedy portugalscy osadnicy zaczęli uprawiać kawowce w regionach o idealnych do tego warunkach klimatycznych. Przez blisko 200 lat Brazylia dominowała na rynku światowym, eksportując ogromne ilości swojej słynnej brazylijskiej kawy.

Dziś kawa z Brazylii wciąż uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Ceniona jest za intensywny aromat, wyrazisty smak, chrupiącą strukturę i piękny, głęboki kolor. Zawiera też mało kofeiny i kwasów, przez co jest bardzo łagodna. Smakuje czekoladowo, orzechowo i owocowo.

Brazylijska kawa występuje w kilku odmianach, np. Mundo Novo i Yellow Bourbon. Niezależnie od gatunku, zachwyca zawsze mocnym aromatem, który zawdzięcza doskonałym warunkom klimatycznym panującym w brazylijskich regionach uprawy - Săo Paulo, Paranie i Minas Gerais.

Jeśli chcesz spróbować tej wyjątkowej kawy z Brazylii, kup ją koniecznie w formie świeżych, palonych ziaren i miel samodzielnie, tuż przed parzeniem. W ten sposób najlepiej docenisz jej fantastyczny aromat, smak i właściwości.

Najczęściej zadawane pytania

Kawa brazylijska pochodzi z lasów Brazylii, gdzie rośnie dziko od stuleci. Jej uprawa na szeroką skalę rozpoczęła się jednak dopiero w XVIII wieku za sprawą portugalskich osadników. Najlepsze warunki znaleźli w stanach Săo Paulo, Parana i Minas Gerais.

Do najpopularniejszych odmian brazylijskiej kawy należą Mundo Novo (aromat czekoladowy) i Yellow Bourbon (aromat cytrusowy). Łącznie stanowią ok. 80% produkcji.

Wyjątkowy aromat brazylijskiej kawie zapewniają panujące w Brazylii idealne warunki klimatyczne - ciepło i duża wilgotność. Sprzyja to powstawaniu w ziarnach związków lotnych nadających intensywny zapach.

Do najważniejszych zalet brazylijskiej kawy zaliczyć można: intensywny aromat, wyrazisty smak, małą zawartość kofeiny i kwasów, chrupiącą strukturę, piękny kolor oraz słodkie, orzechowe nuty.

Aby w pełni cieszyć się zaletami brazylijskiej kawy, należy stosować metody parzenia, które podkreślą jej aromat i smak, np. ekspres ciśnieniowy, french press czy zaparzanie w dzbanku.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
 2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
 3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
 4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
 5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły