Kawa Doppio - espresso Doppio i jego tajemnice

Kawa Doppio - espresso Doppio i jego tajemnice
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska23 grudnia 2023 | 7 min

Kawa Doppio to mocny, aromatyczny rodzaj espresso, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jej nazwa oznacza "podwójny" - ilość użytej kawy oraz ekstraktu jest tutaj dwa razy większa niż w przypadku zwykłego espresso. Doppio wyróżnia intensywny smak, nuty karmelowe i orzechowe, a przede wszystkim - wysoka zawartość kofeiny. Ta mała, mocna kawka ma jednak wiele tajemnic i ciekawostek. Jak prawidłowo zaparzać Doppio? Jakie są różnice między Doppio a innymi rodzajami espresso? Czym wyróżnia się ten aromatyczny napój? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.

Kluczowe wnioski:
  • Kawa Doppio to podwójne espresso o intensywnym smaku i wysokiej zawartości kofeiny.
  • Aby zaparzyć prawdziwe Doppio, należy użyć dwa razy więcej mielonej kawy niż w przypadku zwykłego espresso.
  • Doppio wyróżnia się orzechowymi i karmelowymi nutami smakowymi.
  • Jest to idealny napój dla osób poszukujących mocnej, aromatycznej kawy.
  • Artykuł wyjaśnia wszystkie tajemnice i ciekawostki dotyczące Kawy Doppio.

Jak przygotować Kawę Doppio w domu

Przygotowanie aromatycznej Kawy Doppio nie jest trudne, ale wymaga zastosowania kilku ważnych zasad. Podstawą jest oczywiście mielenie świeżej, wysokiej jakości kawy tuż przed parzeniem oraz użycie odpowiedniej ilości kawy - około 14-16 gram na filiżankę. Temperatura wody powinna wynosić 88-92°C, natomiast czas ekstrakcji to zaledwie 20-30 sekund.

Do przygotowania espresso Doppio niezbędny jest ekspres z funkcją parzenia pod ciśnieniem. Można użyć zarówno ekspresu automatycznego z wbudowanym młynkiem, jak i ekspresu z dozownikiem oraz oddzielnym młynkiem do kawy. Ważne, aby kawa była świeżo zmielona i drobno zmielona - na konsystencję cukru.

Jakie akcesoria wybrać

Oprócz ekspresu ciśnieniowego, do przygotowania Doppio przydadzą się małe filiżanki espresso o pojemności 60-90 ml, dobrze utrzymujące ciepło. Można zdecydować się na klasyczne filiżanki, kubki lub szklanki do espresso. Idealnie, jeśli będą to naczynia z podwójnymi ściankami ze szkła borowokrzemianowego.

Przy wyborze ekspresu warto zwrócić uwagę na system grzewczy thermoblock lub double boiler, które zapewnią odpowiednią temperaturę wody.

Kawa Doppio a inne rodzaje espresso

Espresso Doppio różni się od zwykłego espresso przede wszystkim podwójną ilością użytej kawy. Podczas gdy w espresso używa się zazwyczaj 7 gramów mielonej kawy, w Doppio jest to 14 gramów. Oznacza to również, że podwójne espresso charakteryzuje się większą objętością - 60-90 ml wobec 30 ml dla klasycznego espresso.

Inną kluczową różnicą jest też większa zawartość kofeiny w Kawie Doppio. Szacuje się, że znajduje się w niej około 180-250 mg tego stymulującego alkaloidu, podczas gdy w espresso jest go 60-100 mg. Doppio to zatem opcja dla osób poszukujących naprawdę mocnej kawy.

Podwójne espresso to prawdziwy zastrzyk energii, który na długo pobudzi nasze zmysły intensywnym smakiem i aromatem.

Pochodzenie i historia Kawy Doppio

Historia espresso Doppio jest ściśle związana z historią Włoch i kultury picia kawy w tym kraju. To właśnie we Włoszech, w pierwszej połowie XX wieku, zaczęły powstawać pierwsze bary szybkiej obsługi serwujące gorącą, aromatyczną kawę - proto-espresso.

1910 W Mediolanie powstaje pierwszy bar espresso - Caffè Fiorio.
1938 W Milanie otwierane jest legendarne Caffè Mulassano, serwujące espresso z mlekiem.

W latach 30. i 40. kawiarnie z prawdziwego zdarzenia, serwujące Doppio i inne rodzaje mocnej, aromatycznej kawy na wynos zaczęły podbijać włoskie miasta. Szczególną popularnością cieszyły się w turystycznej Wenecji, a później w Rzymie i Neapolu. Właśnie we Włoszech narodził się zwyczaj picia kawy w barze przy ladzie, stojąc.

Właściwości i cechy charakterystyczne Kawy Doppio

Kawa Doppio - espresso Doppio i jego tajemnice

Główną cechą Doppio, która odróżnia je od innych odmian espresso, jest wyjątkowa moc i intensywność. Jest to związane zarówno z podwójną ilością użytej do parzenia kawy, jak również z jej drobnym zmieleniem, które umożliwia pełną ekstrakcję związków smakowych i aromatycznych.

Espresso Doppio charakteryzuje się bogatym, aksamitnym crema - pianką na górze filiżanki o złocisto-brązowym kolorze. Posiada intensywny zapach z nutami czekolady i palonego ziarna. Jego smak określany jest jako wyrazisty i złożony, często z wyczuwalnymi nutami karmelowymi, orzechowymi lub owoców leśnych.

  • Bardzo wysoka zawartość kofeiny - średnio ponad 200 mg
  • Intensywny, bogaty aromat i smak
  • Aksamitna, złocisto-brązowa pianka - crema
  • Wyraźne nuty smakowe czekolady, orzechów, karmelu
  • Idealny dla osób szukających mocnej kawy

Przepisy na desery z Kawą Doppio

Mocny i aromatyczny Doppio doskonale łączy się nie tylko z mlekiem, ale także z wieloma słodkimi przysmakami. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tego rodzaju espresso do przygotowania wyjątkowych deserów kawowych w domu:

Tiramisu z Doppio

Klasyczne włoskie tiramisu można przygotować z wykorzystaniem mocnego espresso Doppio zamiast tradycyjnego espresso. Dzięki temu deser nabierze jeszcze bogatszego smaku i aromatu.

Biszkopty moczy się krótko w Doppio, a następnie układa się je naprzemiennie z mascarpone. Całość posypuje się kakao i wstawia do lodówki na minimum 2-3 godziny.

Lody z Kawą Doppio

Kawa Doppio świetnie łączy się również z chłodnymi deserami, takimi jak lody. Można ją dodać do masy lodowej tuż przed zamrożeniem lub podać jako gorący sos do już uformowanych gałek lodów waniliowych, czekoladowych lub piernikowych.

Kawa Doppio dla amatorów i profesjonalistów

Choć espresso Doppio uchodzi za rodzaj kawy raczej dla zapalonych amatorów, którzy cenią sobie mocne, intensywne smaki, może być równie dobrym wyborem dla baristów czy profesjonalistów.

Ze względu na większą objętość i zawartość kofeiny, Doppio pozwala w pełni wykazać się umiejętnością kontroli czasu ekstrakcji i uzyskania idealnej pianki. To także doskonały produkt dla kawiarni chcących wyróżnić się wyjątkową ofertą mocnych kaw.

Niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym miłośnikiem kawy, warto spróbować wyjątkowego smaku prawdziwej, włoskiej Kawy Doppio.

Podsumowanie

Kawa Doppio, inaczej zwana podwójnym espresso, to prawdziwy symbol włoskiego stylu picia kawy. Oznacza ona nie tylko podwójną dawkę mielonej kawy, ale przede wszystkim gwarancję intensywnego, bogatego smaku i aromatu. Każdy miłośnik mocnej, gęstej pianki oraz nut karmelowych, czekoladowych i orzechowych pokocha to espresso.

Przygotowanie domowego Doppio nie jest trudne, ale wymaga świeżo zmielonej kawy najwyższej jakości oraz ekspresu z opcją parzenia pod ciśnieniem. Temperatura czy czas ekstrakcji również mają kluczowe znaczenie. Inwestycja w dobre akcesoria do parzenia z pewnością się jednak opłaci.

Historia tego espresso zaczyna się na początku XX wieku we Włoszech wraz z narodzinami pierwszych barów serwujących aromatyczne espresso. To właśnie w tym kraju zrodziła się tradycja szybkiego picia kawy przy ladzie, stojąc. Popularność Doppio rosła wraz z rozwojem włoskich miast.

Espresso Doppio, inaczej podwójna kawka, to prawdziwy zastrzyk kofeinowej energii dla wszystkich miłośników intensywnych, wyrazistych smaków. Świetnie komponuje się zarówno z mlekiem, jak i wieloma słodkimi deserami - od lodów po tiramisu. To rarytas, który powinien znaleźć się w każdej domowej kawiarni.

5 Podobnych Artykułów

  1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
  2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
  3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
  4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
  5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły