Trasy rowerowe Kołobrzeg - ścieżki rowerowe Kołobrzeg

Trasy rowerowe Kołobrzeg - ścieżki rowerowe Kołobrzeg
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska24.12.2023 | 8 min.

Trasy rowerowe Kołobrzeg to doskonały sposób na aktywny wypoczynek nad Bałtykiem. Miasto i jego okolice oferują setki kilometrów oznakowanych ścieżek przebiegających wśród lasów, wydm, pól i łąk, a nawet wzdłuż morza. Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym rowerzystą, czy dopiero zaczynasz przygodę z dwoma kółkami, znajdziesz tu coś dla siebie.

Kluczowe wnioski:
  • Kołobrzeg posiada rozbudowaną sieć tras i ścieżek rowerowych o różnym stopniu trudności
  • Można tu jeździć wśród wydm nadmorskich, lasów sosnowych, pól, łąk i jezior
  • Oznakowane pętle ułatwiają nawigację i planowanie wycieczek
  • W Kołobrzegu organizowane są rajdy i zawody rowerowe
  • Jazda na rowerze to świetny sposób na poznanie uroków Kołobrzeskiego Parku Krajobrazowego

Najlepsze trasy rowerowe Kołobrzeg

Kołobrzeg to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek. Miasto położone nad Bałtykiem oferuje bogatą sieć oznakowanych ścieżek i tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Znajdziemy tu zarówno wymagające techniczniesingle tracki poprowadzone przez lasy, jak i familijne trasy wzdłuż morza lub wokół jezior idealne na rekreacyjną przejażdżkę. Gęsta sieć dróg asfaltowych, polnych i leśnych umożliwia zaplanowanie wycieczki zgodnie z preferencjami i możliwościami.

Nie brakuje specjalnie przygotowanych map i przewodników z opisanymi propozycjami tras, ich długością i przewyższeniami. Dzięki nim łatwo dobrać optymalną pętlę pod kątem czasu jazdy i stopnia trudności technicznej. Oznakowane punkty i tablice informacyjne ułatwią nawigację nawet osobom niezaznajomionym z okolicą.

Sieć leśnych i polnych dróg

Leśne trasy rowerowe w okolicach Kołobrzegu to raj dla miłośników jazdy po bezdrożach. setsle, single tracki i flow trail poprowadzone po falistym, poprzecinanym licznymi wąwozami terenie zapewnią niezapomniane wrażenia. Świetną zabawę gwarantują downhill tracki, dirt jumpi i pump track dla zaawansowanych riderów.

Spragnieni spokojniejszej jazdy również znajdą coś dla siebie. Leśne drogi i polne trakty pozwolą zwiedzić malownicze zakątki Borówkołobrzeskich, podziwiając po drodze dziką przyrodę.

Mapy i opisy tras rowerowych Kołobrzeg

Bogactwo tras rowerowych w okolicach Kołobrzegu bywa kłopotem bogactwa - łatwo się w tym gąszczu zagubić. Na szczęście miłośnicy dwóch kółek mogą liczyć na pomoc w postaci specjalnie przygotowanych map.

W punktach informacji turystycznej dostępne są bezpłatne mapy z zaznaczonymi głównymi szlakami rowerowymi i ważniejszymi trasami MTB. Prywatni wydawcy publikują bardziej szczegółowe mapy płatne obejmujące większość istniejących dróg i ścieżek wraz z ich parametrami technicznymi.

Oprócz tradycyjnych map papierowych coraz większą popularnością cieszą się aplikacje i serwisy internetowe, które poza mapami zawierają również opisy konkretnych tras. Dzięki GPS można śledzić swoją pozycję w czasie rzeczywistym i bez problemu dotrzeć do celu.

Gdzie pojechać rowerem Kołobrzeg

Bogactwo tras i ścieżek rowerowych w okolicach Kołobrzegu pozwala w pełni cieszyć się urokami tego regionu z perspektywy siodełka. Oto kilka propozycji, które szczególnie polecamy.

Trasy wzdłuż wybrzeża

Nic nie zastąpi przyjemności jazdy wzdłuż morza, wsłuchując się w szum fal i wdychając morskie powietrze. Droga rowerowa biegnąca brzegiem Zatoki Pomorskiej łączy Kołobrzeg z sąsiednimi miejscowościami - Grzybowem, Dźwirzynem i Mrzeżynem. To ok. 30 km czystej przyjemności jazdy.

Krótszą, ale równie urokliwą trasą jest ścieżka wokół kołobrzeskiego portu. Podziwiając cumujące jachty i statki, dojedziemy tuż pod molo - symbol miasta.

Wokół jezior

Okolice Kołobrzegu obfitują w liczne, malowniczo położone jeziora, wokół których poprowadzone są ścieżki rowerowe. Szczególnie warte uwagi są: Resko Przymorskie, Liwia Łuża, Kłączno oraz grupa Jezior Bukowych. Spokojna jazda brzegiem jeziora w otoczeniu zieleni to idealny relaks na łonie natury.

Trasy rowerowe nad morzem i wokół jezior

Trasy rowerowe Kołobrzeg - ścieżki rowerowe Kołobrzeg

Kołobrzeg i okolice to nie tylko gęsta sieć leśnych duktów. Rowerzyści mogą tu cieszyć się jazdą wzdłuż morza lub malowniczych jezior. Te trasy zadowolą zarówno sportowców, jak i amatorów rekreacyjnej jazdy.

Droga rowerowa nad Zatoką Pomorską

Perłą wśród nadmorskich tras jest licząca prawie 30 km ścieżka rowerowa biegnąca brzegiem Zatoki Pomorskiej. Łączy Kołobrzeg z miejscowościami Grzybowo, Dźwirzyno i Mrzeżyno. Nawierzchnia asfaltowa lub kostka betonowa zapewnia komfort jazdy.

Po drodze mijamy kąpieliska, pole namiotowe, liczne atrakcje oraz punkty gastronomiczne. Można zrobić przystanek, by zrelaksować się na plaży lub posilić. To trasa zarówno dla wprawionych sportowców, jak i rodzin z dziećmi.

Jezioro Liwia Łuża

Jezioro Liwia Łuża wraz z otaczającymi je lasami tworzy malowniczy rezerwat przyrody. Wokół zbiornika poprowadzona jest pętla rowerowa o długości 12 km, w całości prowadząca drogami leśnymi.

Poruszając się po tej trasie, będziemy mieli okazję podziwiania dzikiej przyrody oraz starych drzewostanów sosnowych. To świetna propozycja zarówno dla miłośników przyrody, jak i fanów singletracków.

Pętle i ścieżki rowerowe przez lasy

Lasy stanowią dominantę krajobrazu w okolicach Kołobrzegu. Nic więc dziwnego, że to właśnie leśne dukty i polne drogi są ostoją dla miłośników rowerów MTB szukających wyzwań technicznych. Oto kilka naszych ulubionych propozycji.

Pętla wokół Zieleniewa

Miejscowość Zieleniewo ze względu na swoje położenie stanowi doskonały punkt wypadowy do lasów Puszczy Wkrzańskiej. Wytyczono stąd liczne pętle rowerowe o różnej długości - od krótkich po całodniowe wycieczki.

Trasa czerwona 24 km
Trasa niebieska 31 km
Trasa czarna 44 km

Każda z pętli prowadzi przez urozmaicony teren, wśród pól, łąk i lasów. Napotkamy tu zarówno szerokie, utwardzone leśne drogi, jak i wąskie single tracki pełne korzeni i kamieni.

Downhill Kołobrzeg Morze Ostrów

Miłośnicy mocnych wrażeń powinni wybrać się w okolice Morza i Ostrówek. Znajdują się tu dobrze przygotowane trasy downhill z licznymi hopami, bandami ziemnymi i wirażami. Oprócz zjazdówka jest tu dirt park z muldami i kickerami treningowymi.

Infrastruktura pozwala rozwijać umiejętności i szlifować technikę jazdy. To miejsce obowiązkowe dla fanów mocnej jazdy!

Rowerem przez Kołobrzeski Park Krajobrazowy

Choć sam Kołobrzeg kojarzy się głównie z wypoczynkiem nad morzem, jego okolice kryją wiele przyrodniczych skarbów. Wędrując szlakami Kołobrzeskiego Parku Krajobrazowego z pewnością nie będziemy się nudzić.

Szlakiem Cisy nad Parsętą

Jednym z najciekawszych szlaków rowerowych na terenie Parku jest pętla wzdłuż rzeki Parsęty. Biegnie ona malowniczą doliną rzeczną mijając takie atrakcje jak: rezerwat przyrody "Cisy Tychowskie" z potężnymi, kilkusetletnimi drzewami, Zamek Książąt Pomorskich w Tychowie czy śluza na Kanale Młyńskim.

Wędrówka doliną Parsęty pozwala podziwiać walory krajobrazowe i kulturowe tych okolic z siodełka roweru.

Trasa ma długość ok. 35 km, przebiega drogami o nawierzchni asfaltowej i polnej. Choć nie należy do szczególnie wymagających technicznie, warto mieć zapas sił, by móc docenić wszystkie jej atrakcje.

Pętla Stary Tartak

Innym ciekawym szlakiem w Parku jest pętla w okolicach miejscowości Stary Tartak nad jeziorami lęborskimi. Trasa liczy ok. 25 km, w większości prowadzi utwardzonymi drogami polnymi i leśnymi. Mimo niewielkiego dystansu jej pokonanie zajmie sporo czasu ze względu na pagórkowaty teren.

Po drodze mijamy jeziora: Lunowo, Kiełpin, Lęborskie oraz rezerwat "Jezioro Lubiatowskie". Możliwość zanurzenia stóp w chłodnej wodzie jeziora w upalny dzień dodaje uroku tej wycieczce.

Podsumowanie

Kołobrzeg to prawdziwy raj dla amatorów dwóch kółek. Bogactwo ścieżek i tras rowerowych w mieście i okolicach zaspokoi potrzeby zarówno wprawionych kolarzy, jak i rekreantów. Można tu jeździć wzdłuż morza podziwiając plaże i klify, wokół malowniczych jezior lub leśnymi duktami pełnymi wyzwań technicznych.

Dla wygody rowerzystów przygotowano szczegółowe mapy z zaznaczonymi szlakami i trasami różnej długości i stopnia trudności. Ich oznakowanie i dobre utrzymanie sprawia, że nawet osoby pierwszy raz odwiedzające Kołobrzeg nie będą miały problemu ze znalezieniem ciekawej ścieżki rowerowej i dotarciem do celu.

Niezwykle urozmaicone krajobrazy, od wybrzeża Bałtyku po głębię Borów Sosnowych i lasów nad Parsętą, zapewniają niezapomniane wrażenia. Trasy poprowadzone malowniczymi szlakami turystycznymi pozwolą połączyć przyjemność aktywnego wypoczynku z podziwianiem lokalnych atrakcji kulturowych i przyrodniczych.

Mając do dyspozycji tak rozbudowaną infrastrukturę, z pewnością każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie w Kołobrzegu coś dla siebie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia i przekonania się na własnej skórze, jak wspaniała jest tutaj jazda rowerem!

5 Podobnych Artykułów

  1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
  2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
  3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
  4. Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
  5. Ekspres do kawy profesjonalny do gastronomii online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły