Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm

Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska24 grudnia 2023 | 6 min

Czy herbata pobudza? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi szukających naturalnych sposobów na zwiększenie energii i poprawę koncentracji. Okazuje się, że herbata może aktywować organizm i umysł, wpływając na poziom hormonów i neuroprzekaźników. Wszystko za sprawą kofeiny - alkaloidu obecnego w liściach herbaty, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Kluczowe wnioski:
  • Kofeina z herbaty wpływa na większą aktywność mózgu i szybszą pracę neuronów.
  • Picie mocnej herbaty prowadzi do uwalniania adrenaliny i zwiększonego metabolizmu.
  • Odpowiednie parzenie i dobór gatunku herbaty są kluczowe dla uzyskania efektu pobudzenia.
  • Należy pić umiarkowane ilości herbaty, aby uniknąć problemów ze snem czy lęku.
  • Herbata może być dobrą, naturalną alternatywą dla kawy w celu pobudzenia organizmu.

Herbata pobudza dzięki kofeinie

Herbata zawiera naturalną substancję pobudzającą - kofeinę. To właśnie kofeina odpowiada za efekt pobudzenia po wypiciu filiżanki aromatycznej herbaty. Kofeina jest alkaloidem, czyli związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego. Występuje w liściach krzewu herbacianego Camellia sinensis.

Zawartość kofeiny w herbacie jest różna w zależności od gatunku. Najwięcej tej substancji znajdziemy w herbacie czarnej, zwłaszcza w gatunkach Assam i Cejlon. Również zielona herbata z gatunku Gunpowder zawiera znaczne ilości kofeiny ze względu na drobny stopień utlenienia liści.

Po spożyciu naparu z herbaty, kofeina jest wchłaniana z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Stamtąd dociera do mózgu, gdzie może rozpocząć swoje pobudzające działanie.

Dzienna dawka kofeiny

Zalecana maksymalna dzienna dawka kofeiny dla zdrowego dorosłego człowieka to około 400 mg. Filiżanka mocnej herbaty czarnej dostarcza średnio 50 mg kofeiny, zielonej natomiast około 30 mg.

Przy umiarkowanej ilości wypitej herbaty w ciągu dnia, kofeina pobudza bez efektów ubocznych w postaci nerwowości czy bezsenności.

Jak kofeina z herbaty trafia do krwi

Jaka herbata pobudza - to w dużej mierze zależy od tego, jak szybko kofeina z naparu herbaty zostanie wchłonięta do krwiobiegu. Im krótszy czas wchłaniania, tym szybsze odczujemy efekt pobudzenia po jej wypiciu.

Na szybkość wchłaniania kofeiny z herbaty mają wpływ:

  • Obecność mleka - opóźnia wchłanianie
  • Zawartość garbników - mogą spowalniać wchłanianie
  • Stopień utlenienia liści
  • Temperatura i czas parzenia

Herbata na pobudzenie powinna być parzona w wysokiej temperaturze przez krótki czas, co ułatwia ekstrakcję kofeiny. Im mniejszy stopień utlenienia liści, tym więcej kofeiny pozostaje w naparze.

Wpływ herbaty pobudzającej na mózg

Główne działanie pobudzające herbaty wiąże się z wpływem kofeiny na ośrodkowy układ nerwowy, a konkretnie na mózg. Kofeina jako substancja psychoaktywna może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze.

Najnowsze badania wskazują, że herbata poprawia koncentrację, pamięć roboczą oraz szybkość przetwarzania informacji. Dzieje się tak dzięki działaniu kofeiny na receptory adenosynowe w mózgu, co prowadzi do:

Zwiększonego uwalniania neuroprzekaźników pobudzających aktywność neuronów - dopaminy, noradrenaliny, serotoniny oraz acetylocholiny.

Regularne picie 2-3 filiżanek herbaty dziennie może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona. Herbata poprawia także funkcje poznawcze osób w podeszłym wieku.

Poprawa funkcji Obszar mózgu
Pamięć robocza Kora przedczołowa
Koncentracja uwagi Zakręt obręczy

Herbata zwiększa poziom adrenaliny

Jak herbata na pobudzenie wpływa na organizm

Drugi sposób, w jaki herbata pobudza organizm, to zwiększanie wydzielania adrenaliny. Jest to hormon produkowany przez nadnercza, odpowiedzialny m.in. za reakcję "walki lub ucieczki".

W odpowiedzi na kofeinę z herbaty, poziom adrenaliny wzrasta, co powoduje przyspieszenie akcji serca i zwiększenie ciśnienia krwi. Taka reakcja organizmu ma na celu zwiększenie czujności i dostarczenie energii potrzebnej do szybkiego działania.

Picie mocnej herbaty na czczo może powodować skoki poziomu cukru we krwi, gdyż adrenalina uwalnia glukozę z wątroby. Dlatego osoby chore na cukrzycę powinny zachować umiar w ilości wypitej herbaty.

Wpływ herbaty na hormony stresu

Oprócz adrenaliny, herbata zwiększa wydzielanie kortyzolu - głównego hormonu stresu. Jego podwyższony poziom może powodować napięcie i rozdrażnienie. Dlatego ważne jest, aby nie przekraczać dziennej dawki kofeiny i pić herbatę z umiarem.

Szybsza przemiana materii po herbacie

Regularne picie umiarkowanych ilości herbaty przyspiesza metabolizm i pomaga spalać kalorie. Jest to związane ze zwiększonym wydzielaniem adrenaliny oraz termogenezą poposiłkową.

Dzięki termogenezie, organizm zużywa dodatkową energię na trawienie i wchłanianie składników z herbaty. Proces ten może zwiększać wydatek energetyczny nawet o 4-5% przez kilka godzin po wypiciu herbaty.

Regularne picie 2-3 filiżanek herbaty dziennie wspomaga odchudzanie i kontrolę masy ciała. Jest to dobra alternatywa dla słodkich napojów gazowanych.

Antyoksydanty zielonej herbaty

Oprócz kofeiny, zielona herbata dostarcza cennych antyoksydantów zwanych katechinami, które dodatkowo przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL.

Pobudzenie przez parzenie mocnej herbaty

Siła działania pobudzającego herbaty zależy od zawartości kofeiny w naparze. Stężenie kofeiny możemy regulować na etapie parzenia.

Oto kilka sposobów na przygotowanie mocnej herbaty pobudzającej:

  • Użyj większej ilości suszu niż zwykle - ok 2-3g na filiżankę
  • Parz w bardzo wysokiej temperaturze - ok 95°C
  • Skróć czas parzenia do 1-2 minut
  • Użyj gatunku herbaty z dużą naturalną zawartością kofeiny np. Assam, Cejlon lub Gunpowder

Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać dziennego spożycia kofeiny powyżej 400 mg i pić umiarkowane ilości mocnej herbaty. W przeciwnym razie możesz doświadczyć nieprzyjemnych objawów ze strony układu nerwowego.

Podsumowanie

Herbata może być skutecznym naturalnym sposobem na pobudzenie organizmu i umysłu. Dzięki zawartości kofeiny, parzona w odpowiedni sposób ma zbawienny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i psychiczną. Kluczem jednak jest wybór właściwego gatunku oraz przestrzeganie zasad dotyczących ilości i częstotliwości picia.

Najlepiej sprawdzą się mocne gatunki czarnej herbaty typu Assam czy Cejlon oraz zielona Gunpowder. Ważna jest wysoka temperatura i krótki czas parzenia, by uwolnić jak najwięcej kofeiny do naparu. Jaka herbata pobudza - im więcej kofeiny, tym lepszy efekt pobudzający. Ale uwaga - nie można przekroczyć dziennej dawki 400 mg!

Herbata na pobudzenie zadziała najskuteczniej, gdy będziemy pić 2-3 filiżanki dziennie, najlepiej 30-60 minut przed aktywnością umysłową lub fizyczną. Nie zapominajmy też o pozytywnym wpływie herbaty na odchudzanie. Pod warunkiem braku cukru i mleka może być świetną alternatywą dla słodkich napojów gazowanych.

Podsumowując, warto wpleść picie herbaty w codzienną dietę, by czerpać z jej licznych benefitów. Jednak konieczny jest rozsądek i umiar, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wówczas filiżanka ulubionej herbaty na pewno pobudzi Cię do działania!

Najczęstsze pytania

Największą zawartość kofeiny mają mocne gatunki czarnej herbaty, takie jak Assam, Cejlon czy Darjeeling. Dobrze pobudzają także zielone herbaty, np. Gunpowder. Ważne, aby herbata była mocno zaparzona - z większą ilością suszu, w wysokiej temperaturze i krótkim czasie parzenia.

Aby odczuć wyraźny efekt pobudzający, wystarczą zazwyczaj 2-3 filiżanki mocnej herbaty dziennie. Kofeina zaczyna działać po około 30-60 minutach od wypicia. Nie zaleca się picia więcej niż 5 filiżanek, bo może to powodować nieprzyjemne objawy ze strony układu nerwowego.

Herbatę z dużą zawartością kofeiny lepiej pić rano i w ciągu dnia, najpóźniej do godzin popołudniowych. Pita wieczorem może zaburzać zasypianie i sen, powodując trudności z zaśnięciem i częste wybudzanie się.

Tak, umiarkowane ilości herbaty (do 400 mg kofeiny dziennie) skutecznie pobudzają i poprawiają koncentrację, co ułatwia wykonywanie różnych zadań. Szczególnie przydatne może być to przy pracy umysłowej lub nauce.

Maksymalne stężenie kofeiny we krwi osiąga się średnio po około 45 minutach od wypicia herbaty. Efekt pobudzenia utrzymuje się przez 3-4 godziny, choć odczuwalny pozostaje nawet do 6 godzin. Wszystko jednak zależy od indywidualnej wrażliwości na kofeinę.

5 Podobnych Artykułów

  1. Herbata Pukka - ceny i rodzaje herbaty ziołowej
  2. Ekspres Gaggia - najlepsze modele, porównanie, opinie
  3. Ile razy dziennie można pić yerba - zalecana dawka yerby
  4. Ekspres ciśnieniowy włoski - najlepsze modele dostępne online
  5. Ile kalorii ma latte - Kawa latte kcal, wartość kaloryczna
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Kamińska
Elwira Kamińska

Pasjonatka podróży i kawy. Na blogu opisuję zwiedzane kafejki w różnych zakątkach świata, lokalne tradycje parzenia kawy i ciekawe smaki. Dzielę się też wspomnieniami z wypraw do miejsc produkcji kawy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły